ייעוץ והצעת מחיר

מרעל לתרופה ועד לקוסמטיקה – השימוש הגובר בטוקסין הבוטוליניום

השימוש ברעלן הבוטוליניום A המשווק בארץ ובעולם תחת השם בוטוקס® או דיספורט® הולך ותופס תאוצה כתכשיר לשימוש רפואי וקוסמטי החל בהפרעות נוירולוגיות הממושך בהזעת יתר וכלה בטיפול בקמטים. המאמר מסביר מהן ההתוויות לטיפול ברעלן הבוטוליניום ואת אופן פעולתו.


 

המדובר בחומר שכשמו כן הוא רעל המיוצר על ידי חיידק המכונה קלוסטרידיום בוטוליניום.

 

זהו חיידק השייך למשפחה של חיידקים המייצרים רעלנים מסוכנים לבני אדם ביניהם גם חיידק הטטנוס המפורסם.

 

הרעל של חיידק הבוטוליניום גורם לפגיעה בקשר שבין העצבים בגופינו לשרירים. הוא מפריע לקצה העצב להפריש חומר כימי הנקרא אצטיל-כולין שתפקידו לגרום לשרירים להתכווץ בהתאם לפקודה שניתנת מהעצב. לכן למעשה גורם הרעל לשיתוק של שרירים.

 

אדם שנפגע מהבוטוליניום חשוף לכמות רבה של הרעל הגורמת לשיתוק שרירים כולל שרירים חיוניים כמו שרירי הנשימה דבר שעלול כמובן להביא למוות. חיידק הבוטוליניום מיצר שבעה סוגי רעלנים שונים שפועלים באופן דומה.

 

לפני כחמש עשרה שנים הצליחו מדענים לבודד את הסוגים השונים של הרעלנים וביניהם את הבוטוליניום טוקסין A.

 

נמצא שהזרקה של כמויות מבוקרות של הטוקסין לשרירים יכולה לשתק את אותם שרירים למשך מספר חודשים ולפתור בעיות קשות שעד אז לא היה להם פתרון.

 

ישנם מצבים של כיווץ יתר של שרירים כתוצאה ממחלות עצביות שונות או עקב חבלה בחוט השדרה. עד כה לא ניתן היה להרפות את השרירים הללו באופן סלקטיבי ומבוקר לתקופות ארוכות. השימוש בטוקסין הבוטוליניום מאפשר זאת ובכך מקל מאוד על כאבים ועל יכולת טיפול בחולים שהשרירים שלהם מכווצים באופן תמידי ולא רצוני.

 

 

"טיקים"

 

אלו תנועות לא רצוניות המופיעות אצל אנשים רבים בפנים או בחלקים אחרים של הגוף. לעתים קשורים בלחץ נפשי. בעבר נדרש טיפול נפשי ממושך עם הצלחות מובלות על מנת להיפטר מאותן תנועות המביכות בדרך כלל את החולה. כיום ניתן בעזרת זריקה מקומית לעתים קרובות לטפל בבעיה.

 

 

קמטי הבעה

 

הפופולאריות הרבה של השימוש ברעלן הבוטולינים נזקפת לזכות יכולתו למנוע את קמטי ההבעה בפנים. חלק חשוב בתהליך ההזדקנות של העור הוא היווצרות קמטי הבעה. קמטים אלו נוצרים בהדרגה במשך שנים ארוכות כאשר שרירי הפנים פועלים ומתכווצים הם מתקצרים (כמו כל שריר שמתכווץ) דבר זה יוצר קמט בעור שמעל השריר במאונך לכיוון התכווצות השריר.

 

עם השנים העור מאבד את גמישותו והקמטים נשארים קבועים. האזורים האופייניים הם זוויות העיניים בין העיניים והמצח. באמצעות הזרקה מבוקרת על ידי מנתח פלסטי של הרעלן במקום הנכון ניתן לשתק את השרירים המתאימים ולאפשר לעור שמעליהם לחזור למראה החלק שלו.

 

 

הזעת יתר

 

כמו השרירים גם בלוטות הזיעה מקבלות גירוי עצבי המופעל על ידי אותו חומר הנקרא אצטיל-כולין. חסימה של אותו גירוי על ידי הזרקת החומר לאזור בית השחי או כפות הידיים יכולה לפתור בעיות של הזעת יתר באותם אזורים.

 

משך הפעולה של הבוטולינים טוקסין הוא כארבעה עד שישה חודשים שלאחריהן יש לחזור על הטיפול.

 

פרסום ראשון :08/09/2006 15:00:28
עדכון אחרון :07/10/2020 11:46:15